Metu1RahmiY

1973, ODTÜ Fizik Bölümü

(http://fizikciler.info.tr/index.php/bolumlerden).

Rahmi Güven 1948 (6 Temmuz 1948), ben 1949 yıllarında Karaman’da doğduk. Hayatlarımızın ilk kesiştiği yer Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu olmuştur. Rahmi benden bir üst sınıfta okumuştu. 1959 yılında Konya Maarif Koleji’ni kazanarak orta öğrenimine başladı. Bir yıl sonra ben de Rahmi’nin okulundaydım. Kolejde 5 yıl bir sınıf ara ile okuduk. Bu beş yıl süresince Rahmi hep sınıfının birincisi oldu. 1965 yılında “American Field Service” Amerikan Öğrenci Değişim Programı (AFS) bursunu kazanarak lise son sınıfı okumak üzere Amerika’ya gitti. Aynı şekilde bir yıl sonra ben de Amerika’ya AFS bursu ile gittim.

Karaman o yıllarda 30.000 nüfuslu bir ilçeydi. Eğitime çok önem verilmekte, öğretmenler baş tacı edilmekteydi. Biz Konya ile Karaman arasında seyahat ederken, yaşlı başlı insanlardan sevgi ve koruma görürdük. Bizlere yer gösterdikleri bile olurdu. Konya Maarif Koleji, tüm sınıfları ile 300 öğrencinin okuduğu görece üst düzey bir okuldu. Rahmi’nin hayatındaki önemli bir kişilik, Karaman’ın öncü doktorlarından babası Ziya Güven’di. Eski Belediye binasının altındaki muayenesinin önünden geçerken beni görürse muayenehaneye davet eder, içecek ikram eder ve Rahmi’nin bilim adamı olması konusundaki hayalini anlatır, bir bakıma beni de teşvik ederdi.

1966 yılında ülkeye dönen Rahmi, girdiği sınavların belki de tümünden başarılı oldu, ancak o ODTÜ Fizik Bölümü’nü seçti. O dönemde öğrenciler arasında muteber mesleklerin başında mühendislik ve tıp gelmekteydi. Temel Bilimler tercihlerde ön sırada değildi. Ne yazık ki hala değil!

Rahmi Güven’in temel bilimleri seçmesinde, kanımca babası Ziya Güven’in önemli etkisi olmuştur. Kendisi doktor olmasına rağmen, Rahmi’ye ve arkadaşlarına ısrarla temel bilimci olmalarını salık vermiştir. Bu nedenle Rahmi’nin Fizik Bölümü’nü ve ülkenin o yıllardaki yükselen yüksek öğretim kurumu ODTÜ’yü seçmesi bu nedenle bilinçli bir karardı.

54sedatsimavi2Y

Kasım 2012, Sedar Simavi Ödül Jürisi (fotoğraf Prof. Dr. Önder Pekcan)

ODTÜ’de Fizik Bölümü’nde lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini aldıktan sonra, aynı bölümde göreve başlamıştır. Lise öğrenimi sırasında yurtdışı deneyimi olmasına rağmen, Rahmi doktorasını bitirinceye kadar tüm eğitimini ODTÜ’de sürdürmüştür.

Rahmi ODTÜ bir süre çalıştıktan doktora sonrası yurtdışı çalışmaları yapmış, 1980’li yılların ikinci yarısında temel bilimlerde araştırıcı olarak TUBİTAK MAM’a, sonra da Boğaziçi Üniversitesi’ne geçmiştir.

Rahmi Güven’in doktora üstü seviyeye kadar ülke üniversitelerinde okuyarak ve çalışarak çok yüksek düzeylere gelmiştir. Kendisine TÜBİTAK tarafından, 1982 ve 1999 yıllarında temel bilimler dalında teşvik ödülü ve bilim ödülü verilmiştir.

Rahmi Güven, yılların eskitemediği bir sigara tiryakisi matematik profesörüdür. Aslında fizikçidir; ama Boğaziçi’nde Matematik Bölümü öğretim üyeliği yapmıştır. Babacan tavrıyla çok güzel ders anlatır, öğrencilerince çok sevilirdi. Cahit Arf'in öğrencisi olmuş, Roger Penrose'un yaptıklarını geliştirerek fizik literatürüne "penrose-guven limits" kavramını sunmuştur.

2005 yılından beri Işık Üniversitesi’nde çalışmış, Fizik Bölüm Başkanlığı yapmıştır. Okulda Şile ve yöresi ile ilgili geliştirilen sosyal sorumluluk projelerinin içerisindeki en etkin öğretim üyelerinden birisidir.

TÜBA üyesi olarak çalışmıştır. Kurum asıl hedeflerinden saptırılınca istifa etmiş, Bilim Akademisi Derneği içerisinde yer almıştır.

Rahmi Güven 16 Eylül 2019 günü aramızdan ayrıldı. (Prof. Dr. Ekrem Ekinci)

 

Rahmi den bir anı !!!!!
İsmail Hakkı ve Rahmi Ankara'ya otobüsle gidiyorlar...
Konu kara delikler, Rahmi anlatıyor, Hakkı soruyor...
Birazdan şöför haber yolluyor "Aile var dikkatli konuşsunlar!"